+
خانه / شخصیت ها / زرتشت / آیا زادگاه زرتشت در قطب نیست؟
آیا زادگاه زرتشت در قطب نیست؟

آیا زادگاه زرتشت در قطب نیست؟

سوژه از: عادل
با قاطعیت نمی توان زرتشت را ایرانی دانست. احتمال دارد که او یونانی یا فلسطینی بوده و در این نوشته نشان می دهیم که ممکن است او در قطب، زاده شده باشد.
ایرانویج را به عنوان زادگاه زرتشت ذکر می کنند. وندیداد (بخشی از اوستا) ایرانویج را سرزمینی بسیار سرد ذکر می کند که در آنجا ده ماه از سال زمستان است و دو ماه تابستان، هرچند تابستانی همچنان سرد.
اهوره مزدا به زرتشت چنین می گوید:
«نخستین سرزمین و کشور نیکی که من ـ اهوره مزدا ـ آفریدم، «ایران ویج» بود بر کرانه ی رود «دایتیا»ی نیک…
در آن جا ده ماه زمستان است و دو ماه تابستان و در آن دو ماه نیز، هوا برای آب و خاک و درختان سرد است.» (اوستا، وندیداد، ترجمه دوستخواه، فرگرد اول، بند ۳ و ۴، ج ۲، ص ۶۵۹)

وندیدادشناسنامه اوستا ج 2

وندیداد ترجمه جیمز دارمستتر

وندیداد ترجمه جیمز دارمستتر

شناسنامه وندیداد ترجمه دارمستتر

۴ نظر

 1. ایرانویچ را به عنوان زادگاه زرتشت ذکر می کنند ؟ چه کسی ؟ در کدام کتاب یا سند ؟
  اما جهت افزایش دانش شما که خیلی در این قسمت لنگ میزنه متاسفانه ، در بخش کهن اوستا ایرانه ویچ محل تبلیغ و فعالیت زرتشت بیان شده نه زادگاه او !!!
  ایرانه ویچ یا ایران ویج یعنی جایگاه اریاییها . نام ایران نام اسطوره ای این سرزمین در اسطوره های عهد ساسانی و بعد شاهنامه می باشد .این بخش از وندیداد داستان مهاجرت پدران ماست از زادبومشان در سیبری امروز بیش از چهار هزار سال پیش به سمت ایران و هند و اروپا به دلیل اینکه تغییرات اب و هوایی باعث یخبندان انجا شد و مجبور به مهاجرت شدند . در دوران تمدن کوچ نشینی نام مکان ثابت نبوده لذا جایی که اقوام ترک زندگی میکردند توران و جایی که اقوام اریایی زندگی میکردند ایران گفته می شده . پس ایران زمانی نام سیبری و زمانی نام ایران فعلی بوده . اما مهم این بوده که زرتشت پیامبر قوم اریایی است و این حقیقت رو نه شما که بزرگتر از شما هم نمیتونه انکار کنه .
  تلاش اقای عادل برای اینکه تنها پیامبر یکتا پرست ایرانی را غیر ایرانی نمایش دهد پایانی ندارد و به حکم الغریق یتشبث بکل حشیش به هر خار و خاسک دست می اندازد تا هزازان گواه و سند و کتیبه و نظر علمی را با شاید و اما و ممکن است باطل کند . و البته ریشه های تفکر سامی خود را هم با وابسته کردن زرتشت به فلسطین نشان می دهد . خوب بالاخره هر کس باید هوای اجداد خودش رو داشته باشه . یهودی ها هم معتقدند همه پیامبران از تخمه بنی اسراییل هستند .
  تعجب می کنم از مدیر سایت که با انتشار نوشته های جوان کم سن وسال و کم دانشی چون شما اعتبار خودشان رو بیش از گذشته ضایع می کنن

 2. اقای عادل گفته : “ایرانویج را به عنوان زادگاه زرتشت ذکر می کنند ” چه کسی و در کدام کتاب چنین حرفی زده لطفا بگویند .
  ایرانویچ در یشتها محل دعوت زرتشت ذکر شده . البته در تمام تاریخ شما هیچ مصلح و پیامبری نمی بینید که دعوتش را برای بیگانگان اغاز کرده باشد . خداوند هم در قران می فرماید که برای هر ملتی پیامبری از خودشان اوردیم . اما در متون زرتشتی چی چست و خوارزم را زادگاه او ذکر کرده اند . اینکه زرتشت در گاتها همواره سرزمین ایرانه ویچ را می ستاید برای ما به عنوان آریایی و ایرانی بودن او بس است یعنی کسی کلماتی به زبان اریایی سروده . ایزدان اریایی را ستوده و همه جا ایرانه ویچ را بر بقیه دنیا برتری داده حالا کسی ادعا کند که این شخص با همه اینها بیگانه بوده با عقل جور در نمی آید . ضمن اینکه ایرانه ویچ اساسا معنی سرزمین خاصی به لحاظ جغرافیایی نمی دهد چرا که بیش از سه هزاره قبل مردمان دانش چندانی از جغرافیا نداشته اند و چون تمدن انها کوچ نشینی بوده سرزمین را محل سکونت یک نژاد در نظر می گرفته اند یعنی توران سرزمین سکونتگاه اقوام ترک و ایران سرزمین سکونتگاه اقوام اریایی بوده که اول سیبری و بعد ایران امروز بوده .

 3. زرتشت ادم درست وبزرگی بود اینو من نمی گم تمام غربیها می گن وپیامبری اهل خرد واندیشه بوده وهمه دوست دارند اونو هم میهن خودشون معرفی کنند چینیها ویونانیها وخیلیهای دیگه از این دسته هستند بعد شما رییس سایت هرروز یه ادعای تازه رو می کنی وزرتشت رو ایرانی نمی دونی بنابراین تو یه ایرانی نیستی وچه زرتشت ایرانی باشه یا نه ما اونو اریایی می دانیم وبه تو وامثال وطن فروشهایی مثل تو که ازناخن پا تاسرعربی ویا تورکی ویاغربی می شن ربطی نداره اون کجایی!شما برین بزرگان دین خودتون رو ببینید کجایین!

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

*

code

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

طراحی سایت
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار